Mi is az a lumbago?

A lumbagot, vagy derékfájdalmat a köznyelvben gyakran becsípődésnek nevezzük. Életünk során 85-90% eséllyel legalább egyszer átesünk heveny lumbagon.

Általában hirtelen, rossz mozdulatot követően alakul ki. Jellemzője, hogy a fájdalom a derék területére terjed ki, olykor övszerűen a has/alhas, csípők vagy forgók felé sugárzik. Ritkábban az alsó végtagba is kisugárzik a fájdalom. Általában kétoldali, de féloldali is lehet.

A fájdalom jellemzője, hogy rendívül erős, hasogató, nyilamló fájdalommal jár, a betegek sokszor nem tudnak kiegyenesedni, a járás, mozgás is nehezükre esik.

Legtöbbször heveny formában jelentkezik, vagyis érdemi előzmény nélkül, hirtelen, sokszor rossz mozdulat kapcsán alakul ki. A gerinc komolyabb kopásos eltérései esetében azonban idült, hónapok vagy évek óta fennálló lumbago is kialakulhat.

A heveny lumbago hátterében, bár a fájdalom rendkívül kellemetlen, és rémisztő lehet a beteg számára, nem áll semmilyen komoly gerinc szerkezeti probléma. A fájdalom leggyakrabban a gerincet alkotó csigolyák közötti kisizületek részleges „ficama”, húzódása miatt alakulnak ki. Ehhez társulhat az izomzat és szalagrendszer húzódása, görcse is. A folyamat leginkább ahhoz hasonlítható, amikor rosszul lépünk és kificamodik a bokánk. Az izület a helyén marad, de a szalagok húzódása erős gyulladást és fájdalmat okoz.

A legtöbb esetben a panaszok néhány napon – néhány héten belül teljesen elmúlnak. Ezekben az esetekben nem szükséges a gerinc képalkotó vizsgálata sem (MRI vizsgálat). Bármit is mutatna ugyanis az MRI vizsgálat, a fenti terápiát nem befolyásolja. Azokban az esetekben azonban, ha a fájdlaom néhány héten belül nem javul, vagy évente többször ismétlődnek a lumbagos panaszok, indokolt az MRI vizsgálat. Ilyenkor ugyanis felmerül idült gerinc szerkezeti elváltozások lehetősége, melyek hajlamosítanak a lumbago kialakulására, ill. kezelés nélkül komoly, akár csak műtéti úton kezelhető elváltozásokhoz (gerinccsatorna szűkület, porckorongsérv, csigolya csúszás) kialakulásához vezethetnek. A legtöbb esetben az életmódi változtatások és a célzott, aktívan végzett gyógytorna megelőzi a komolyabb problémák kialakulását.

A heveny lumbago az esetek 90%-ban nem igényel speciális ellátást. A cél, hogy az izületi szalagokat és izmokat érintő gyulladás mihamarabb elmúljon. Az ágyéki gerinc pihentetése (ülő helyzetben megtámasztott derék, emelés, hajlás és cipekedés kerülése) javasolt, de kerülendő a több napig tartó ágynyugalom! A fájdalom enyhítésére gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és izomlazító gyógyszerek kombinált szedése javasolt. A gyulladás enyhülését segítik a fizikoterápiás kezelések (ultrahangos kezelés, TENS terápia, interferencia kezelés).

A gyulladás megszüntethető és a gyógyulás jelentősen felgyorsítható célzottan, a gerinc kisizületeihez adott gyulladáscsökkentő injekciók alkalmazásával. Ilyenkor a sokszor több hetes felépülési időszak egy-két napra csökkenhet.