Célzott gerinc-izületi injekció

A hirtelen kialakult, erős derékfájdalom hátterében leggyakrabban a gerinc kisizületeinek húzódása, részleges ficama, és ennek következtében kialakult izületet, szalagokat és izomzatot érintő gyulladás áll.

A kezelése ennek megfelelően az érintett terület fizikai kímélete, hogy a gyulladás meg tudjon nyugodni, és a sérült szövetek regenerálódhassanak. Gyógyszerek segítségével ezt a természetes folyamatot fel tudjuk gyorsítani. Gyulladáscsökkentő és izomlazító tabletták szedése a legtöbb esetben hatásos, de sokszor heteket, hónapokat is igénybe vehet a gyógyulás.

A heveny, gerinc-kisizületi eredetű fájdalom leggyorsabban és leghatékonyabban úgy csillapítható, ha célzottan, közvetlenül az érintett, gyulladásban lévő izületeket injekciózzuk körbe erős, szteroid tartalmú gyógyszer keverékkel. Ezek a készítmények tartósan a beadás helyén maradnak és csak lassan szívódnak fel (hónapok alatt), ezért ott hosszú távon kifejtik a gyulladáscsökkentő hatásukat. A gyógyszer keverék gyorsan ható érzéstelenítőt is tartalmaz, ezért a fájdalom sokszor 10-20 perccel az injekció után már több, mint felére csökken.

Az injekciós kezelés a következő lépésekből áll:

    1. Először az orvos megvizsgálja a beteget és megállapítja, hogy a derékfájdalom nagy valószínűséggel kisizületi eredetű. A vizsgálat során beazonosítja az érintett izületeket is. Ezt követően történik az injekció beadása steril körülmények között.
    2. Nagy tapasztalattal rendelkező kollégáink a panaszok és a derékfájdalom magassága alapján meg tudják állapítani, hogy melyik csigolyák közötti izületek felelősek a panaszokért.
    3. Ezt követően történik az injekciós kezelés. A beavatkozáshoz a betegeknek hason kell feküdniük. A fájdalom magasságában a bőrt több alkalommal lemossák fertőtlenítő szerrel, hogy az sterillé és baktérium mentessé váljon. Ezt követően egy vékony tűt szúrnak a fájdalmas izületekhez, majd az érzéstelenítőt és szteroidos gyulladáscsökkentőt tartalmazó gyógyszerrel az izületet és környezetét körbe fecskendezik.
    4. Az injekciót az összes érintett izületnél elvégzik. Ez általában 2-4 injekciót jelent. A beavatkozás nagyjából 5-10 percet vesz igénybe.
    5. Sokszor a betegek már akkor érzik a javulást, amikor a kezelést követően leszállnak a vizsgáló ágyról. Az injekció hosszútávú hatása azonban 24-48 órán belül alakul ki.
    6. A beavatkozást követően a betegeket fél óráig még megfigyeljük, hogy a beadott gyógyszerek esetleges mellékhatásait kizárjuk.